1. Zatrzymaj pojazd, tak aby nie stanowił on zagrożenia dla pozostałych uczestników ruchu.
2. Zabezpiecz odpowiednio miejsce wypadku, a następnie ustaw trójkąt ostrzegawczy dla pozostałych kierowców.
3. Nie wahaj się i udziel poszkodowanym pomocy! Sprawdź czy ofiary wypadku nie odnieśli niebezpiecznych obrażeń, a w razie konieczności od razu udziel im pierwszej pomocy! Wezwij pogotowie (999) lub zadzwoń pod numer alarmowy (112). W razie konieczności wezwij policję (997). Jeżeli na miejscu wypadku są ofiary, nie powinno się niczego ruszać, aż do przyjazdu odpowiednich służb, wyjątkiem jest oczywiście potrzeba ratowania ludzkiego życia. Bezwzględnie nie wolno opuszczać miejsca wypadku, chyba że miało to na celu wezwanie pomocy.
4. Pamiętaj, aby nie blokować ruchu!
Jeżeli na miejscu wypadku nie ma rannych i nie ma również wątpliwości co do winnego całego zajścia, należy jak najszybciej zjechać samochodem na pobocze lub też zepchnąć pojazdy z drogi tak, by nie utrudniały one ruchu pozostałym pojazdom.
Jeżeli masz taką możliwość, koniecznie ZRÓB ZDJĘCIA POJAZDOM NA MIEJSCU ZDARZENIA.
5. Pamiętaj o wypełnieniu oświadczenia sprawcy!
Jeżeli jeden ze sprawców przyznał się do winy, w takiej sytuacji istnieje możliwość spisania specjalnego oświadczenia, jednak PAMIĘTAJ, że taka procedura jest bardzo ryzykowna, często bowiem zdarza się tak, że jest konieczne dopisanie jakiegoś szczegółu, którego żąda konkretny ubezpieczyciel. Nagle sprawca może zmienić zdanie i nie zgodzić się z podpisanym wcześniej oświadczeniem, tłumacząc to przykładowo brakiem jasnego myślenia pod wpływem emocji.
W OSTATECZNOŚCI NIE UZYSKASZ ODSZKODOWANIA, DLATEGO WARTO WEZWAĆ POLICJĘ!
6. Policja w Polsce zgodnie z obowiązującym prawem, nie może odmówić przyjazdu na miejsce zdarzenia, nawet w sytuacji powstania niewielkiej szkody. Bardzo istotnym jest sprawdzenie treści notatki sporządzonej przez policję jeszcze przed jej odebraniem.
7. Zadzwoń do nas!
+48 503 093 185
+48 668 461 159